Trwa właśnie rekrutacja do szkół wyższych. Wielu maturzystów wybrało już swoją uczelnię, nie wszyscy jednak dostaną się na upatrzony kierunek studiów. Co zrobić gdy, zebrana liczba punktów na świadectwie maturalnym nie jest imponująca? Czy każda osoba, która zdała maturę na 30 proc. może zostać studentem?

Czy zdana matura wystarczy, aby dostać się na studia?

Jakie wymagania - progi punktowe

Progi punktowe na studia 2020 to główny temat rozmów wśród tegorocznych maturzystów. Wielu maturzystów zadaje sobie pytanie: "Czy uda mi się dostać na studia?". Wymagana liczba punktów w wielu przypadkach dowodzi, że zdobycie indeksu wcale nie jest takie proste. Mowa m.in. o studiach medycznych czy o wybranych kierunkach technicznych lub humanistycznych, gdzie o miejsce walczy nawet kilkanaście osób. Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński zajęły pierwsze miejsca w Rankingu Uczelni Akademickich 2019 według magazynu Perspektywy. To właśnie na tych uczelniach toczy się teraz największa walka o miejsce na kierunkach studiów. 

Słaba matura. Co dalej?

Dobry wynik z matury pomaga w dostaniu się na wymarzony kierunek studiów. Co jednak z kandydatami, którzy z pewnością poradziliby sobie na studiach a egzamin dojrzałości im nie poszedł? Na szczęście, są uczelnie, które nie narzucają minimalnego progu, od którego przyjmują na dany kierunek studiów. Podstawowym warunkiem przyjęcia na studia jest zdana matura.

Przykładem może tu być Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu. Jak czytamy w zasadach rekrutacjiNie ma ustalonego dolnego pułapu, od którego chętni są przyjmowani. (Ograniczenie wynika jedynie z limitu miejsc). To, czy zostanie się przyjętym, zależy od miejsca w rankingu tzn. osoby, które uzyskują więcej punktów z przedmiotów branych pod uwagę konkursie świadectw, są wyżej itd. W jednym roku konkretna ilość punktów może dać na przykład miejsce dwunaste, w drugim roku dwudzieste. Zależy to od poziomu wyników maturalnych chętnych na konkretny kierunek w danym roku.”.

Rekrutacja na studia nadal trwa, więc każda osoba, która zdała maturę na minimum 30 procent może zostać jej studentem.


Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu
Przewiń do góry