Matura coraz bliżej, a Ty nie masz pewności na czym się skupić? Zastanawiasz się nad tym jak najlepiej wykorzystać czas pozostały na przygotowania do tego najważniejszego egzaminu? Sprawdź nasze porady, a na pewno nie pożałujesz.

Jak przygotować się do matury? Porady dla maturzystów - Matura 2021

Najważniejsze to zacząć

W dobie pandemii znacznie trudniej jest nam zmusić się do nauki. Nauka zdalna oraz związana z tym zmiana trybu życia wywiera na nas ogromny wpływ i bardzo często jest tak, że mamy problem aby nawet przysiąść do książek. Te problemy połączony ze stresem przedmaturalnym nie zachęcają do zajrzenia do próbnych arkuszy maturalnych i rozpoczęcia poważnych przygotowań do tego egzaminu.

Postaraj się jednak zacząć od małych rzeczy. Po każdym dniu lekcji zdalnych poświęć 30 minut na przejrzenie notatek i spróbuj wybrać najważniejsze informacje. Pozwoli Ci to przejść do kolejnej, bodajże najważniejszej rzeczy w przygotowaniach maturalnych.

Regularność i jasno wyznaczone cele

Regularność i sumienność to właśnie to, co jest jednym z najważniejszych elementów w przygotowaniach maturalnych. Pamiętaj o codziennym powtarzaniu małych ilości materiału.Dzięki temu nie tylko znacznie lepiej utrwalisz sobie studiowane materiały, ale również nie przeciążysz swojego umysłu. Musisz wiedzieć, że próby przyswojenia zbyt dużej ilości materiału w krótkim czasie nigdy nie kończą się dobrze i znacznie lepiej jest uczyć się go w małych ilościach, ale sumiennie i regularnie.

Nie zapomnij również o postawieniu sobie jasnych celów nauki. Na każdy dzień wyznaczaj sobie małe fragmenty do nauczenia, a następnie  na zakończenie każdego tygodnia sprawdzaj jaki zakres materiału udało Ci się przyswoić. Mierz siły na zamiary i odpowiednio dostosowuj swój plan do Twoich wyników z poprzedniego tygodnia. Takie planowanie naprawdę czyni cuda i umożliwi Ci wejście w odpowiedni rytm.

Metody nauki

Powiedzieliśmy już sobie o regularności i wyznaczaniu celów, ale czy są inne metody żeby dobrze przygotować się do matury? Stopniowanie wiedzy, odpowiednie przygotowywanie notatek, czy też nauka na głos będą fajną alternatywą i na pewno trochę urozmaicą przygotowania maturalne.

Dla odważniejszych i chcących poeksperymentować, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z mnemotechnik.

Miejsce do nauki

Przyznasz, że ciężko skupić się na nauce gdy z każdej strony atakują nas różne bodźce. A to ktoś włącza głośno muzykę, znajomi piszą na Messenger, czy też w naszych subskrypcjach pojawił się nowy filmik na Youtube. Postaraj się tak zorganizować miejsce do nauki aby zapewnić sobie zarówno komfort, jak i spokój. Muzyka jak najbardziej, ale najlepiej aby były to kawałki, które znasz i które będą dla twojego mózgu tłem a nie nowym bodźcem.

Arkusze maturalne

W trakcie przygotowań maturalnych nie zapomnij sprawdzić jak wyglądały matury w ubiegłych latach. Fajnym pomysłem przygotowując się do matury z polskiego jest sprawdzić np. jakie lektury pojawiały się na maturze, czy też jakie były tematy rozprawek. Wszystkie arkusze maturalne z ubiegłych lat możesz znaleźć na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Opanuj stres

Opanowanie stresu przed maturą jest prawdopodobnie największym wyzwaniem. Stres jest złym doradcą, jednak jak dobrze wiesz ciężko jest go całkowicie opanować i każdy z nas ma lepsze i gorsze chwile przed stresującą sytuacją. Sprawdź nasze porady, a na pewno pokonanie stresu przedmaturalnego przyjdzie Ci znacznie łatwiej.

 

Autor: Dariusz Trzciński


Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu
Przewiń do góry